How to Join
the Fashion Spot / Supporting Cast / Femmes
FAQ Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read Rules Links Mobile How to Join
Closed Thread

Thread Tools Display Modes
23-08-2007
  181
backstage pass

00300m(702).jpg

style.it - Dries van Noten
Alex Sandor & Laragh shot by Greg Kessler

23-08-2007
  182
Be a good one

julesrules815's Avatar

Those videos are cute! thanks

24-08-2007
  183
backstage pass

DKNY Jeans shooting campaign
http://www.dknyjeanspromo.com/clandestineindustries/ci_webisodes.htm

Webisode no. 2

24-08-2007
  184
Obsessed

pinnie's Avatar

[daisymarcjacobs.com]

24-08-2007
  185
V.I.P.

sethii's Avatar

^ thank you pinnie! She is so young I thought she was 19/20.

^^ thanks for the vid letitia she's really cute in that

24-08-2007
  186
backstage pass

Quote:
Originally Posted by sethii View Post
^ thank you pinnie! She is so young I thought she was 19/20.

^^ thanks for the vid letitia she's really cute in that
In fact her full name is Alexandra Elena Sandor and her birthdate is Dec 20th 1989. She is Romanian and started modeling at age of 15 years old in Bucharest.

24-08-2007
  187
V.I.P.

nevena's Avatar

Do you know wich city is she from?

24-08-2007
  188
backstage pass

Quote:
Originally Posted by nevena View Post
Do you know wich city is she from?

Transylvania - Baiamare

24-08-2007
  189
V.I.P.

sethii's Avatar

her full name is very elegant

Do you have any of her early pictures?

24-08-2007
  190
backstage pass

Alexandra Şandor: “Moda reprezintă un univers fascinant, īn care, īnsă, eu īncă muncesc pe brīnci pentru afirmare”

1-04-2007
Despre Alexandra Şandor şi ascensiunea ei uimitoare īn lumea internaţională a modei v-am spus cīte ceva vineri, īn pagina de tineret a “Graiului”. Īntre timp, Alexandra s-a īntors din New York şi a avut amabilitatea să ne viziteze la redacţie pentru a ne povesti - īn exclusivitate - cum este ca visul de a defila la New York, Paris şi Milano să se īmplinească, cum te simţi cīnd porţi rochia unui mare creator şi care este viaţa unui manechin de top mondial.
- Ford Models’ Supermodel of the World, primul şi ultimul concurs
Cum ai ajuns, Alexandra, la primul tău casting, īn 2004? • Voiam să văd şi eu cum este să fii model, iar mama mea m-a susţinut. M-am prezentat la castingul MRA din Baia Mare, iar domnul Liviu Ionescu mi-a spus din start că am potenţial şi m-a chemat la Bucureşti. Aveam 15 ani şi īn finala concursului Ford Models’ Supermodel of the World pentru care se derula casting-ul de la Baia Mare nu am putut intra, dar m-au cooptat la Bravo Girl Academy. Un fel de “academie” īn care eram zece fete: am făcut cursuri de mers pe pasarelă, ne-am īntīlnit cu designeri, cu Catrinel Menghia, am făcut teste foto. Atunci am ajuns pe prima copertă: Bravo.• Ce crezi că i-a plăcut lui Ionescu de te-a selectat chiar dacă nu aveai vīrsta necesară pentru concursul care era miza castingului? • Aveam īnălţimea necesară şi măsurile aproape de cele standard. Domnul Ionescu a văzut atītea fete, īncīt cred că ştie deja de la prima privire care fată are potenţial şi care nu… • Īn 2005 ai intrat, īnsă, īn concurs. • Am intrat cu tare mari emoţii, deoarece erau foarte multe fete īn competiţie şi toate erau frumoase. Nu ştiam exact cum va fi concursul şi ce se va īntīmpla, iar atunci cīnd mi-am auzit numele şi că sīnt a doua am fost foarte fericită. Acest concurs a fost primul şi ultimul la care am participat şi a constituit rampa mea de lansare. Deoarece īn urma lui am realizat pictorialul pentru “The One” īn ianuarie şi īn februarie 2006, iar īn martie anul trecut am plecat spre Tokyo, unde am stat – īn baza primului meu contract peste hotare – circa două luni. Am pozat pentru reviste, pentru cataloage de rochii de mireasă şi am avut cīteva prezentări.
- Tokyo, Paris, New York, Milano – escalele Alexandrei īn moda lumii
Cum ţi s-a părut Tokyo la 16 ani cīt aveai? • M-a impresionat. Mi-a plăcut foarte mult să stau īn Tokyo: lumea era foarte drăguţă cu mine, se comportau toţi cu noi, cu manechinele, ca şi cum am fi fost vedete. Oraşul este absolut minunat. M-au impresionat modul īn care īşi ştiu păstra tradiţiile īn diferite domenii: cultură, arhitectură, design interior, mīncare etc. Cīt am stat īn Japonia am trecut şi prin cīteva cutremure. Nu le-am numărat şi nici nu au fost foarte puternice. • Ce a urmat după cele două luni de Japonia? • A urmat, īn iunie, Parisul. Am stat tot vreo două luni. Am pozat pentru reviste nemţeşti, franţuzeşti, italieneşti. Mi-a plăcut, firesc, şi Parisul, dar parcă mai bine mă simţisem la Tokyo. Vedeţi dumneavoastră, modă se face şi īn Japonia, dar cīnd ajungi la Paris, numele pentru care lucrezi sīnt foarte celebre şi pretenţiile sīnt extraordinar de mari, īn consecinţă. Trebuie să ai putere mare de muncă şi să fii foarte sigură pe tot ceea ce faci. Oraşul este foarte frumos, trebuie să admit, dar nu se numără printre preferatele mele. Cu toate acestea, īn septembrie am revenit la Paris, pentru a fotografia pentru celebra Vogue Italia şi pentru nişte prezentări de modă. • Cum ţi-ai īnceput acest an? • Īn ianuarie am mers prima oară la New York, pentru trei săptămīni. Am lucrat cu Lacoste, DKNY, Genera, Philosophy, Heattered, Tuleh, Darfur, Myself. New York-ul m-a fascinat īntr-atīt īncīt īmi doresc să mă stabilesc cīndva acolo. Americanii sīnt oameni foarte simpli, spun tot ce gīndesc, iar sinceritatea lor este reconfortantă. Au urmat două săptămīni la Milano, pentru Alberta Feretti şi MCM; după care am mers o săptămīnă īn Paris, unde am lucrat pentru Junko Shimada, Barbara Bui, Yves Saint Laurent, Miu Miu, Dries Van Noten, Kenzo. Acum am stat o săptămīnă īn New York, stabilind primele detalii pentru campania pe care o voi realiza pentru DKNY Juniors īncepīnd din 10 aprilie. Şi tot acum am fost īn Hawai, unde am pozat pentru campania Marc Jacobs.
- “ mergeam spre altar īntr-o rochie uluitoare şi aş fi putut jura atunci că sīnt o adevărată regină!”
Şti deja următoarele contracte? • Ştiu doar că īn 10 plec la New York şi că, după aceea, va trebui să merg īn Londra. Doar atīt, deocamdată. • Ai defilat pentru nume foate mari ale modei internaţionale, nume care – pentru mulţi romāni – există doar īn reviste. Cum te-ai simţit avīnd pe tine… semnături celebre? • M-am simţit extraordinar, vă daţi seama. Cīnd ai o rochie deosebită pe tine, te simţi deosebită şi tu. Am avut pe mine ţinute DKNY, Yves Saint Laurent, Miu Miu, Kenzo, am pozat pentru Vogue Italia, de fiecare dată m-am simţit prinţesă. Şi de fiecare dată am fost foarte atentă ca nu cumva să stric ţinuta… • Aveai 16 ani atunci cīnd, īn Japonia, mergeai spre altar… • A fost foarte frumoasă acea şedinţă foto. Eram īntr-un loc īn care īn Tokyo se oficiază nunţile şi totul era decorat ca pentru o căsătorie adevărată. Rochiile erau inimaginabil de frumoase, peisajul era de vis. Aveam 16 ani, mergeam spre altar īntr-o rochie uluitoare şi aş fi putut jura atunci că sīnt o adevărată regină! • Regină te simţi şi printre celelalte fete, pentru c㠖 cel puţin aşa spune folclorul – atmosfera nu e neapărat prietenească īntre manechine. • Aşa spune folclorul şi aşa ştiam şi eu. De aceea, prima oară cīnd am mers la Paris am mers cu tare mare frică. Dar n-am avut absolut nicio problemă niciodată. Ba mai mult: ne ajutăm una pe cealaltă. Şi am fost foarte fericită să descopăr că folclorul a greşit de această dată. • Cum te īnţelegi cu ele? Īn ce limbă? • Vorbesc engleza şi franceza şi īnţeleg italiana şi spaniola. Nu am probleme īn acest domeniu.
- “Eu mă comport normal şi īmi place că lumea să se comporte cu mine la fel”
Părinţii tăi cum au reacţionat la această ascensiune internaţională a ta? • S-au bucurat, fireşte. Şi sper că sīnt mīndri de mine. Nu au emoţii cīnd plec departe, deoarece deja cunosc oamenii de la agenţii şi au īncredere īn ei. Prima oară a fost mai greu, dar acum deja ne-am obişnuit – şi ei, şi eu – cu aceste plecări. Vorbim la telefon uneori, īn fiecare seară povestim pe messanger. • La şcoală cum eşti privită? • Colegii şi profesorii sīnt alături de mine şi mă susţin, ceea ce īnseamnă foarte mult pentru mine. Nu am un statut privilegiat pentru că nu mi-l doresc. Eu mă comport normal şi īmi place lumea să se comporte cu mine la fel. • Ca să rămīi atīt de incredibil de subţire şi să ai tot timpul acest chip senin, eforturile sīnt mari? • Niciun efort. Sincer. Mănīnc orice, dar nu mănīnc mult. Cīnd sīnt acasă, la Baia Mare, mănīnc cel mai bine. Īn rest, mai puţin. De exemplu la New York Fashion Week ieşeam din casă la 8 AM şi uneori reveneam acasă după 12 PM. Ai castinguri, prezentări, fittinguri, fugi dintr-o parte īn alta, nici să vrei nu te poţi īngrăşa… Sport nu fac şi nici de dormit nu dorm foarte mult.
- “atunci cīnd vin, e atīta bucurie că sīnt din nou acasă, cu ai mei!”
Ce duci cu tine de acasă atunci cīnd pleci? • Duc cărţi, să citesc cīnd mai am puţin timp liber. Duc fotografii cu cei dragi. Şi īncerc să duc cīte o amintire de la fiecare. Acum m-am mai obişnuit cu deplasările lungi şi īncepe să mi se facă dor de casă după vreo lun㠖 două. Şi atunci cīnd vin, e atīta bucurie că sīnt din nou acasă, cu ai mei! • Nu e tare mare diferenţa īntre metropolele modei şi Baia Mare? Nu taie aceste diferenţe din entuziasmul īntoarcerii acasă? • Diferenţa este mare, īntr-adevăr. De exemplu acum, cīnd m-am īntors din New York, am ajuns īn Baia Mare noaptea. Şi mă uitam cīt de pustii sīnt străzile… Dar eram fericită pentru că erau străzile din oraşul meu. Desigur, lumea creatorilor de modă este una foarte strălucitoare, cu totul aparte. Moda reprezintă un univers fascinant, īn care, īnsă, eu īncă muncesc pe brīnci pentru afirmare. • Cīt timp te mai vezi defilīnd pe pasarele? • Vreo trei ani. Nu cred că mi-ar plăcea să stau mai mult īn lumea modei. Apoi doresc să īncerc ceva, altceva. Īn domeniul turismului, aşa cum v-am spus şi data trecută. Pīnă atunci, īnsă, īnvăţ să fiu mereu alta, aşa cum īşi doresc designerii pentru care defilez şi să fac treaba cīt de bine pot. De altfel, pīnă acum, n-am avut niciun incident nefericit, nici la şedinţe foto, nici īn defilări. O singură dată, la Kenzo, mi-a picat un cercel din ureche…
Ramona-Ioana POP

http://www.graiul.ro/?p=106
Interview with Alex Sandor in a local Romanian newspaper "Graiul Maramuresului"

26-08-2007
  191
V.I.P.

sethii's Avatar

she has an editorial in the current issue of Qvest!

27-08-2007
  192
.

helligirl's Avatar

QVEST August/September 2007
Jewellery
Ph: Adam Lach
Styling: Isabelle Kountoure
Hair: Panos Papandrianos
Make-Up: Anita Keeling

scanned by me

27-08-2007
  193
Be a good one

julesrules815's Avatar

beautiful!!! thanks

27-08-2007
  194
V.I.P.

jssy4eva's Avatar

She looks gorgeous in the DKNY campaign shoot.

I like her more and more with each new thing that comes in.

27-08-2007
  195
at the irish pub

larien's Avatar

she looks cool.thanks for posting helligirl

Closed Thread
Previous Thread | Next Thread »

Tags
2006, 2010, alex, november, october, sandor
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules